پارونیشیا (عفونت ریشه ناخن): علائم، علل، تشخیص و درمان

پارونیشیا

بررسی اجمالی

پارونیشیا نوعی عفونت ناخن است که چین جانبی ناخن و پریونیشیوم (بافت اطراف ناخن) را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، پارونیشیا عفونت بافت نرم مجاور ناخن است و معمولاً بر قسمتهای عمودی یا افقی ناخن‌های دست یا پا تأثیر می‌گذارد.

باکتریها یا نوعی قارچ به نام کاندیدا معمولاً باعث این عفونت می شوند. باکتری ها و قارچ حتی می‌توانند با همدیگر در یک عفونت ترکیب شوند.
بسته به علت عفونت، پارونیشیا ممکن است به آهستگی و در طول چند هفته ظاهر شود یا به طور ناگهانی و در طول یک یا دو روز نمایان شود. علائم پارونیشیا به راحتی قابل تشخیص است و معمولاً با آسیب کم یا بدون آسیب به پوست و ناخن ها به راحتی و با موفقیت قابل درمان است. در صورت عدم درمان، ممکن است عفونت تشدید شده و حتی منجر به از بین رفتن کامل ناخن یا جزئی از آن شود.

پارونیشیای حاد و مزمن

پارونیشیا بسته به سرعت شروع، مدت زمان و عوامل آلوده کننده می تواند حاد یا مزمن باشد.

پارونیشیای حاد

عفونت حاد تقریباً همیشه در اطراف ناخن‌ها ایجاد شده و به سرعت پیشرفت می‌کند. عفونت حاد معمولاً نتیجه آسیب به پوست اطراف ناخن در اثر گاز گرفتن، چیدن، ریش ریش شدن پوست، مانیکور یا ضربه های جسمی دیگر است. باکتری‌های استافیلوکوک و انتروکوکوس از عوامل شایع عفونی در موارد پارونیشیای حاد هستند.

پارونیشیای مزمن

پارونیشیای مزمن می تواند به آهستگی روی انگشتان دست و پای شما ایجاد شود. پارونیشیای مزمن چند هفته طول می‌کشد. به طور معمول توسط بیش از یک عامل آلوده کننده مانند قارچ کاندیدا و باکتری ها ایجاد می‌شود. این عفونت در افرادی بیشتر است که دائماً در آب کار می کنند. پوست به مدت طولانی و بیش از حد مرطوب و خیس مانده باشد، مانع طبیعی کوتیکول را بر هم می زند. این مسئله به قارچ و باکتری اجازه می دهد تا زیر پوست رشد کرده وعفونت تولید کنند.

علائم

علائم پارونیشیا

علائم پارونیشیای حاد و مزمن بسیار شبیه به هم است. این دو عفونت تا حد زیادی به واسطه سرعت شروع و مدت زمان آلودگی از یکدیگر متمایز می‌شوند. عفونت‌های مزمن به آهستگی ظاهر می‌شوند و هفته‌های زیادی ادامه می‌یابند. عفونت‌های حاد به سرعت ایجاد می شوند و طولانی نمی شوند. هر دو عفونت می‌توانند علائم زیر را داشته باشند:

  • قرمزی پوست اطراف ناخن
  • حساسیت پوست اطراف ناخن
  • تاول‌های چرکی
  • تغییر در شکل، رنگ یا بافت ناخن
  • جدا شدن ناخن

علل

دلایل متعددی برای پارونیشیای حاد و مزمن وجود دارد. علت اصلی هر یک؛ باکتری‌ها، قارچ کاندیدا یا ترکیبی از این دو عامل است.

علت پارونیشیای حاد

یک عامل باکتریایی که به دلیل نوعی ضربه (تروما) در اطراف ناخن ایجاد می‌شود، معمولاً باعث عفونت حاد می‌گردد. این مسئله می‌تواند ناشی از گاز گرفتن یا چیدن ناخن ها یا ریش ریش‌های پوست، سوراخ شدن توسط ابزار مانیکو، فشار دادن شدید کوتیکول به سمت عقب و سایر انواع آسیب دیدگی‌ها باشد.

علت پارونیشیای مزمن

عامل اصلی عفونت در پارونیشیای مزمن معمولاً قارچ کاندیدا است، اما باکتری هم می‌تواند عامل این نوع عفونت باشد. از آنجا که قارچ‌ها در محیط‌های مرطوب به خوبی رشد می‌کنند، این عفونت اغلب به دلیل قرار گرفتن بیش از حد پاها یا دستانتان در آب ایجاد می شود. التهاب مزمن نیز در بروز پارونیشیای حاد نقش دارد.

نحوه تشخیص پارونیشیا

در بیشتر موارد، پزشک می تواند پارونیشیا را به سادگی با مشاهده آن تشخیص دهد.
اگر درمان های اولیه موثر واقع نشود، پزشک ممکن است یک نمونه چرک از عفونت شما را به آزمایشگاه بفرستد. با این کار عامل آلودگی به طور دقیق مشخص می‌شود و به پزشک اجازه می دهد تا بهترین روش درمانی را برای شما تجویز کند.

نحوه درمان پارونیشیا

درمان پارونیشیا

درمان‌های خانگی اغلب در درمان موارد خفیف بسیار موفق هستند. اگر در زیر پوست تجمعی از چرک دارید، روزانه چند بار محل آلوده را در آب گرم خیسانده و پس از آن کاملا خشک کنید. خیساندن باعث ترغیب منطقه به تخلیه خود به خود می شود.

اگر عفونت شدیدتر باشد یا اگر به درمان‌های خانگی پاسخ ندهد، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند.

برخی اوقات ممکن است برای تسکین ناراحتی و بهبودی سریع، مایعات درون تاول یا آبسه تخلیه شوند. برای جلوگیری از گسترش عفونت، این کار باید توسط پزشک انجام شود. هنگام تخلیه مایعات، پزشک می تواند برای تشخیص علت عفونت و انتخاب بهترین روش درمان، از محل زخم یک نمونه چرک خارج کند.

درمان پارونیشیای مزمن دشوارتر است. لازم است که به پزشک مراجعه کنید زیرا درمان خانگی احتمالاً موثر نیست. پزشک احتمالاً علاوه بر تجویز داروی ضد قارچی، به شما توصیه می کند ناحیه عفونت را خشک نگه دارید. در موارد شدید، ممکن است برای برداشتن بخشی از ناخن نیاز به جراحی داشته باشید. سایر درمان های موضعی که التهاب را مسدود می کنند نیز ممکن است استفاده شود.

چگونه می‌توان از پارونیشیا پیشگیری کرد

بهداشت مناسب برای جلوگیری از پارونیشیا مهم است. دست ها و پاها را تمیز نگه دارید تا از قرار گرفتن باکتری در بین ناخن‌ها و پوست جلوگیری کند. جلوگیری از ضربه ناشی از گاز گرفتن، چیدن، مانیکور یا پدیکور نیز می‌تواند به شما در جلوگیری از عفونت‌های حاد کمک کند.

برای جلوگیری از عفونت مزمن، باید از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب و محیط مرطوب خودداری کنید و دست ها و پاها را تا حد ممکن خشک نگه دارید.

سخن پایانی

در صورت داشتن نوع خفیف از پارونشیای حاد می‌توانید آن را با موفقیت درمان کنید و بعید است که دوباره برگردد. اگر بگذارید برای مدت طولانی درمان نشود، بازهم می‌توانید آن را درمان کنید به شرطی که تحت درمان پزشک باشید.

عفونت مزمن احتمالاً هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه یابد. مدیریت عفونت مزمن اغلب دشوارتر است. بنابراین درمان زود هنگام بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *